związek
9 powodów dla których relacja partnerska nie ma już sensu
Lipiec 28, 2019
Morze jońskie
Grecja – Kefalonia subtelna wyspa
Sierpień 7, 2019
Pokaż wszystkie

Chcesz odejść? Przygotuj się na rozstanie

serce

Kiedy relacja przysparza Ci trosk to oznacza, że nie traktujesz siebie z należnym szacunkiem.
Jeśli masz problem z podjęciem decyzji o zerwaniu lub ograniczeniu kontaktów pomyśl, jak wyglądałoby życie bez tej osoby? Czy doznałbyś ulgi, poczuł się swobodniej, byłbyś wolny emocjonalnie: mniej niespokojny albo zestresowany.
Zadaj sobie pytanie:

  • Jak Twoje życie może się zmienić na lepsze, jeśli nie będziesz się musiał zmagać z problemami i wątpliwościami wynikającymi z relacji z tą osobą? ( Uważaj – Twój osąd może być zniekształcony poczuciem winy lub obowiązku, ale postaraj się szczerze rozważyć pozytywy aspekt rozstania.)

Weź pod uwagę konsekwencje pożegnania? Zakończenie relacji rzadko nie wiąże się z jakimiś konsekwencjami. Twoja decyzja zapewne wpłynie na bliskich Ci ludzi a nawet zmusi ich do opowiedzenia się po czyjejś stronie albo przynajmniej zajęcia jakiegoś stanowiska, które nie musi Ci sprzyjać (niektórzy ludzie mogą w rezultacie zerwać z tobą kontakty zaś osoba z którą się żegnasz może nieuczciwie postępować: obgadywać Cię za plecami albo w inny sposób zranić.( jej reakcja może być bardziej rozpaczliwa albo krzywdząca niż się spodziewałeś przez co sprawy mogą ulec dalszemu pogorszeniu zanim wyjdą na prostą ). Może się okazać, że utrata relacji będzie bardziej dotkliwa niż się spodziewałeś i zaczniesz się zastanawiać czy aby na pewno postąpiłeś słusznie?

Przed zerwaniem relacji warto przemyśleć wszelkie możliwe reperkusje.

  • Jak będziesz się czuł w każdym z możliwych scenariuszy?
  • Czy sprostasz konsekwencjom rozstania?
  • Czy uznasz je za bardziej szkodliwe niż utrzymywanie wyczerpującego związku?

Określ, co tak naprawdę oznacza pożegnanie? Rozstanie się może oznaczać absolutny koniec relacji po którym żadna komunikacja i kontakty nie będą wchodziły w rachubę. Nie w każdej relacji takie zakoszenie jest jednak możliwe. Pożegnanie może oznaczać, zastąpienie dotychczasowego nastawienia do danej osoby nowym – bezpieczniejszym dla Ciebie.
Relacje z członkami rodziny, dorosłymi dziećmi albo byłym małżonkiem nie zawsze da się definitywnie zakończyć. Można jednak wyznaczyć takie granice, które ochronią Twój psychiczny i emocjonalny dobrostan.

Wyznacz żelazne granice:

  • Ile czasu jesteś gotów spędzać z tą osobą?
  • W jaki sposób chcesz się z nią kontaktować i jak często?
  • Czego nie będziesz już tolerował w kontaktach z nią?

Zapobiegliwość w podejmowaniu tego rodzaju decyzji, pozwoli Ci uzyskać poczucie panowania nad sytuacją. I ze spokojem podejmować kolejne kroki…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *